Extatosoma Tiaratum

Psg 9 

Menşei: Günyeybatı Avustralya ve Yeni Gine

Yiyecek: Okaliptüs, Böğürtlen, Ahududu, Akasya, Üvez, Ateş Dikeni, Meşe, Hipericum, Alıç, Gül ve benzeri, Ela,… Ana besin olarak okaliptüs daha büyük olmalarını sağlar.

Boyut (bacaksız): Erkek 10 cm, Dişi: 13-16 cm

Üreme: Cinsel veya Erkeksiz(Önerilmez)

Kuluçka dönemi yumurtaları: Cinsel olarak 4 ila 6 ay ve Erkeksiz olarak 9 ay ila 12 ay!

Yumurta bakımı: Üreme cinseldir, ancak erkekler olmadan da dişi günde 2 ila 4 yumurta bırakır. Genellikle atılırlar ve camlara çarptığını duyarsınız. Yumurtaları bir peçete veya sünger üzerinde nemli tutun. Kurumasına izin vermeyin (çok ıslak da olmasın). Üzerine birkaç günde bir sprey püskürtün. Kuluçka süresi 25°C'de 4 aydır, ancak erkeksiz olarak üretilmiş yumurtalar 12 aya kadar uzayabilir. Çoğu çıkmaz, çıksa da uzun yaşamaz, bacaklarını daha kolay kaybeder, daha küçük olur, daha hızlı ölür, tam orijinal ölçüde büyümez. Çift olan yolla üretilen yumurtaların yumurtadan çıkma oranı neredeyse %80 dir. Sıcaklığa ve neme bağlı olarak 4-6 ayda çıkarlar, çıkan yavrularda neredeyse hiç ölüm olmaz, güçlü olur ve orjinal ölçüde büyürler.

Bakım ve nem: Yavrular 4 ila 5 ayda 6 veya 7 kez kabuk atarlar. Erkekler son kabuktan itibaren 4 ila 5 ay daha yaşar, dişi ise yaklaşık en az 1 yıl yada 1,5 yıl. Tür tropikal yağmur ormanlarında ve ılıman yağmur ormanlarında bulunduklarından dolayı su içmeleri için sprey yapmak yararına olur. Bu nedenle ortam nemli ve sıcaklık 18-25°C olabilir. Akşamları bir kez sprey ile hafifçe püskürterek elde edilebilir. Yakınınızda fındık varsa bunun yapraklarını deneyin. Yaprakları kurudukça değiştirin ve yetişkin bir örneğin günde üç böğürtlen yaprağını kolayca yediği var sayılırsa bir bardağa veya küçük saksıya su koyup, biraz toprak ekleyip topladığımız yapraklı dalı batırın. Kuruması daha uzun günler olacaktır.

Teraryum ve havalandırma: Büyük bir tür olduğu için en iyisi 30x30 cm genişliğinde 50 cm yüksekliğinde bir teraryum sağlamak. Ön tarafı sineklik olan saklama kabı, çıtalardan yapılmış kafes yetecektir. Eğer erkek sayısı 2 ise genişlik 2 katında olması faydalıdır.

1'den (kolay) 5'e (çok zor) kadar zorluk seviyesi: 2

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 5,00

  
Bu ürünü satın almak için asgari miktar: 10

Etiketler: Psg 9 Extatosoma Tiaratum