Palembus Ocularis - Fıstık Böceği

Popüler isimleri : Fıstık Böceği, Ay Ejderi, Kanser Böceği.

Latince İsimleri

Palembus Ocularis, Martianers Dermestoides, Palembus Dermestoides ve Ulomoides Dermestoides.

Fıstık böcekleri küçük, uçamayan ve tırmanamayan , koyu kahverengi böceklerdir. Bu böceğin larvaları genellikle balık, kuş, küçük sürüngen ve tarantulaları beslemek için kullanılır ve hamam böceği kolonilerinde, teraryumlarda hayvan ölülerini, çürümüş ve küflü gıdaları yok ettikleri için temizlik konusunda başarılıdır.

Fıstık böceği birçok ülkede terapötik amaçlar için tanıtıldı. Halk tıbbında, larvaların ve hatta yetişkin böceklerin göz tahrişi, romatizma, astım, tüberküloz artriti ve hatta cinsel iktidarsızlık gibi durumları tedavi etme gücüne sahip olduğuna inanılmaktadır. İnananlar larvaları veya böcekleri su, yoğurt veya diğer sıvılarla tüketmektedirler. Bu özellikler bilim tarafından kanıtlanmamıştır.

Yaşam Döngüsü

Üreme tıpkı un kurdu gibidir. Yetişkin büyüklüğüne ulaşmak için böcek dört aşamadan geçer: yumurta, larva, pupa ve böcek. Önemli olarak, her döngünün süresi sıcaklık, nem, beslenme vb. Gibi çeşitli dış faktörlere göre değişir. İdeal olarak, kültür içindeki sıcaklık 20 ila 30 santigrat derece arasında kalmalıdır. 28 derecede, son aşamaya yaklaşık 77 gün içinde ulaşılır.

Kuluçkalama 1 ila 2 hafta sürer,

Her dişi yaklaşık 200 yumurta bırakır, 

İkinci aşama yaklaşık 2 ay sürer,

Larvalar maksimum 1-1,5 cm boyutlarına ulaşır,

Böcek hali 0,5 cm uzunluğundadır, 

Böcekler 20 aya kadar yaşayabilir.

Şahsi Deneyimim

Bir üretici olarak en büyük sıkıntım mite yada ölen hayvanların kurtlanmasıydı. Hızlı çoğalmaları sayesinde tüm hamam böceği kolonilerine dağıtarak, Mite ve kurtlanma sıkıntısından kurtuldum. Yem konusunda protein değerlerini sizler karşılaştırabilirsiniz… 

Yataklık konusunda alt tabanı şart olmasa da kepek, çiğ yer fıstığı, ceviz olabilir, olmasada cocopeat, torf gibi saklanacak yerleri olan yerlerde üremelerinde sıkıntı olmamıştır.

Tek başına kargo bedelinden düşük tutarda gönderim yapılmaz.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 0,20

  
Bu ürünü satın almak için asgari miktar: 100

Etiketler: Palembus Ocularis - Fıstık Böceği - Peanut Beetles - Martianers Dermestoides - Ulomoides dermestoides